حدیث روز

امام على (سلام الله علیه) : كانَ رَسولُ اللَّهِ(ص) دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ. پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود. معانى‌الأخبار - ص 83. حكمت نامه پيامبر اعظم(ص) : ج8- ص22- ح5703
امروز : دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397

قاتل امام حسین (علیه‏السلام)

قاتل حسین و یارانش را نمی‏توان گفت یک فرد یا دو فرد می‏باشد.
زیرا قاتل همه آنانی هستند که در سپاه عمر سعد یعنی حزب عثمانیه حضور داشتند. بلکه همه افرادی که به نوعی در قتل حسین (علیه‏السلام) سهیم بودند، قاتل می‏باشند. آنان که دستور دادند، آنان که نیرو فراهم کردند، آنان که زیر پرچم آنان در جبهه شرکت نمودند، آنان که زمینه را فراهم آوردند، و آنان که حسین را به شهادت رساندند. و حتی آنان که در آن زمان و یا هر زمان به این جنایت غیر انسانی راضی شدند. همه از یک تیره و تبار هستند. هم پیروان یک جریان اجتماعی هستند. و همه از اولین آنان تا آخرین آنان به نوعی قاتل می‏باشند. زیرا جریان‏های اجتماعی که در جامعه تداوم می‏یابند خاستگاه آنها یک ایده است همه در ایده و آرمان همگونند. قرآن در مورد همین جریان‏ها چون مدیریت و تشکل آنان بر اساس یک ایده است، همه را یک جریان و نیرو و یک آرمان می‏داند. حال افراد آنان این زمان باشند یا هزار سال پیش از این و یا هزاران سال پس از این....
قرآن جریان اجتماعی که از قوم بنی‏اسرائیل از فرعون پیروی می‏نماید و آرمانهای آنان خوی استکباری و ستیزه‏جویی و ماجراجویی می‏باشد چون خاستگاهش یک آرمان است و همه پیرو یک مرام هستند از سرنوشت مشابه نیز برخوردارند. اگر بنی‏اسرائیل آن زمان گرد ذلت بر پیشانیشان نشسته است بنی‏اسرائیل امروز (اسرائیل) که بر همان آرمان است، همگون همان سرنوشت، سکه ذلت بر اینان نیز زده شده است چرا؟ زیرا که ایده یکسان است، تشابهت قلوبهم.(393)
این حقیقت در مورد همه جریان‏های اجتماعی است. اختصاص به بنی‏اسرائیل ندارد. بر همین اساس آنان که به نوعی در فراهم آوردن زمینه برای کشتن حسین تلاش کردند، در قتل حسین (به عنوان سبب) سهیمند.
چون همه هوادار یک جریان و یک ایده‏اند و به همین خاطر همه مورد لعن و نفرین قرار می‏گیرند. در زیارت نامه امام حسین این گونه با حسین سخن می‏گوییم: خدا لعنت کند آنان را که با تو ستیز کردند و آنان که تجهیزات اسب و استر و ادوات جنگی فراهم نمودند و آنان که زمینه را فراهم ساختند و حتی آنان که به این جنایت راضی شدند. زیرا اگر حامی آن جریان و ایده حزب عثمانیه نباشند به رفتار آنان راضی نخواهند بود، اللهم العن العصابه التی جاهدت الحسین و شایعت و بایعت علی قتله. اسرجب و الجمت و تنقبت لقتالک.و حتی آنان که سمعت بذلک و رضیت به.اکنون قاتل امام حسین عثمانیه 1400 سال پیش نیست.
اکنون هم ممکن است کسی از اعضا حزب عثمانیه باشد. همان گونه که اکنون هم ممکن است از اعضای حزب تشکل همسوی اهل بیت باشد.
سلمان منا اهل البیتدر هر زمان مصداق دارد.
اما این که قاتل مباشر حسین (علیه‏السلام) چه کسی بوده است یعنی سر مبارک امام را چه کسی جدا کرده است. به لحاظ این که کشتن امام به صورت تهاجمی انجام گرفته، شاید نتوان به طور دقیق مشخص نمود که سر مبارک امام را کدام فرومایه جدا کرده، سنان یا شمر یا یک پلید دیگر. و منابع تاریخی هم مختلف عنوان می‏نمایند.
در آن لحظه حساس که آخرین رمق در کالبد حضرت باقی مانده بود به صورت تهاجمی به حضرت حمله‏ور می‏شوند زرعه بن شریک ضربه‏ای به دست چپ حضرت وارد می‏سازد. آنگاه ضربه دیگر بر دوش و کنار گردن حضرت وارد می‏سازد و بر می‏گردد امام بعد از این ضربه‏ها در حالی قرار می‏گیرد که گاهی بر زمین می‏افتاده و گاهی برمی‏خاسته. در این هنگام سنان نیزه مهلکی بر پلهوی حضرت فرود می‏آورد که حضرت بر روی زمین قرار می‏گیرد، خولی بن یزید نزدیک می‏شود که سر حضرت را جدا کند بر خود می‏لرزد و بر می‏گردد. آنگاه سنان با نکوهش خولی خودش سر مبارک را جدا می‏سازد.(394)
برخی نقل‏ها شبل بن یزید برادر خولی را عنوان می‏نمایند.(395) دیگر شمر را قاتل مباشر معرفی می‏نمایند.(396) و برخی هم خولی را قاتل معرفی می‏نمایند.(397) از میان این نقل‏ها شاید بتوان گفت نقل اول که قاتل مباشر سنان معرفی می‏کند از همه قوی‏تر باشد. گرچه پذیرش این نکته رذالت شمر را کاهش نمی‏دهد.

ورود به سایتزندگی نامه امام زمان (عج)

محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است...

ادامه مطلب...

ایام محرم تسلیت باد

شهادت سالار شهیدان سیدالشهدا (ع) را به تمام شیعیان او تسلیت عرض می نماییم.

 

بیت الاحزان پاکدشت

تماس با ما

آدرس : پاکدشت پشت شهرداری خیابان تربیت بدنی کوچه تختی

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مدیریت سایت : کربلایی ابوالفضل اسکندری

شماره تماس : 09352308770